środa, 28 marca 2018

Osobiste wrażenia z wizyty w Domu Modlitwy w Langenhein, Niemcy – rozmowa z Ilmy Dajai-Zarzecką

Witajcie!

Nawiązując do mojego poprzedniego postu o Domie Modlitwy w Langenhein w Niemczech, dzisiaj mam zaszczyt i wielką przyjemność gościć na blogu Ilmy Dajai-Zarzecką, bahaitkę z Malezji mieszkającą na stałe wraz z mężem i synkiem w rejonie krakowskim. Ilmy miała okazję osobiście odwiedzić Dom Modlitwy w Niemczech i poprosiłam ją, aby nam o swojej wizycie w tejże Świątyni w pobliżu Frankfurtu nad Menem nieco opowiedziała.

Wiara Baha’i Kraków: Witamy Cię serdecznie, Ilmy, na krakowskim blogu Wiary Baha’i! Z tego, co pamiętam, wspominałaś, że miałaś kilka lat temu wspaniałą możliwość odwiedzenia Europejskiego Domu Modlitwy w Niemczech. Powiedz nam, kiedy to dokładnie było i jak wyglądała podróż do tego szczególnego miejsca? W jakich okolicznościach tam pojechałaś? 


Ilmy: Bardzo dziękuję za sposobność podzielenia się moimi wrażeniami z wizyty w bahaickiej Świątyni we Frankfurcie. Jest to właściwie pierwsza i jedyna bahaicka świątynia, którą miałam przyjemność odwiedzić jak dotąd. Ta wyjątkowa okazja nadarzyła się w sierpniu 2013 roku, kiedy to wraz z grupą młodzieży z Polski pojechaliśmy na konferencję młodzieży do Frankfurtu. Konferencje młodzieży odbywały się w 2013 roku na całym świecie, a ich tematem przewodnim była rola młodzieży w społeczeństwie oraz sposób, w jaki młodzież może przyczynić się do wprowadzania zmian w otaczającym ich świecie. 

Młodzież z Polski
Europejska Świątynia położona jest poza Frankfurtem, w małej wiosce zwanej Langenhein. Odwiedziłam Świątynię na dzień przed samą konferencją, ponieważ zostały zorganizowane dla nas specjalne autobusy, które zabrały młodzież do Świątyni. 

WBK: Jakie były Twoje pierwsze wrażenia, gdy dotarłaś na miejsce i ujrzałaś po raz pierwszy budynek Świątyni?

Ilmy: Byłam bardzo podekscytowana, że mam możliwość po raz pierwszy odwiedzić bahaicką świątynię. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, pierwszą rzeczą, którą zauważyłam, była cisza i spokój, jakie panowały wokoło. Zewnętrzna część budynku była w tym czasie w trakcie renowacji, więc niestety nie dało się podziwiać zewnętrznej struktury Świątyni. 


Ilmy z mężem Łukaszem przed Domem Modlitwy w Langenhein
WBK: A jakie miałaś doznania podczas zwiedzania wnętrza, co Cię zachwyciło, na co zwróciłaś uwagę?

Ilmy: Gdy znalazłam się już w środku Świątyni, poczułam bardzo duży spokój i ciszę. Było tam niesamowicie cicho. Gdy były śpiewane modlitwy, ich dźwięk rezonował w całym budynku. Jest to wspaniałe miejsce, aby się zrelaksować i pomedytować.

WBK: Czy w Domu Modlitwy odbywają się jakieś regularne spotkania modlitewne lub inne wydarzenia?

Ilmy: Świątynia organizuje regularne spotkania modlitewne, które są otwarte dla wszystich ludzi. Niekiedy zapraszane są grupy chóralne z różnych krajów na ofiarowanie śpiewu w Świątyni.

WBK: A jak wygląda Centrum Odwiedzających, co można zobaczyć w środku? Czy znajduje się tam również księgarnia z literaturą bahaicką? Czy są może archiwa?

Ilmy: Z tego, co pamiętam, znajduje się tam centrum informacyjne, gdzie odwiedzający mogą otrzymać więcej informacji o Świątyni i o Wierze Baha’i. Warto pamiętać, że są tam również serwowane gorące napoje ☺ Znajduje się tam również księgarnia, gdzie można zakupić bahaickie książki. Nie jestem pewna, czy są archiwa. WBK: Z Twojego doświadczenia, mówiąc bardziej o praktycznych aspektach podróży, kiedy najlepiej jest pojechać do Domu Modlitwy? I co należy ze sobą zabrać?

Ilmy: Polecam odwiedzenie Świątyni w miesiącach wiosennych i letnich. Wtedy można delektować się spacerami naokoło budynku, po ogrodach i posiadłościach należących do Świątyni. Najlepiej jest tam dojechać autobusem. Własne myśli i modlitwy to tak naprawdę wszystko, co trzeba ze sobą zabrać do Świątyni. 


WBK: Co najbardziej utkwiło Ci w pamięci podczas Twojej wizyty?

Ilmy: Jedną z tych rzeczy, która najbardziej mnie uderzyła, to była właśnie ta cisza, spokój, i pogodność ducha, jaką można poczuć w Świątyni. Jeśli ktoś szuka miejsca do medytacji i modlitwy, to jest doskonałe do tego miejsce! WBK: Bardzo dziękuję, że poświęciłaś nam swój czas dzieląc się z nami Twoimi osobistymi doświadczeniami i przeżyciami. Wspaniale było gościć Cię na Krakowskim Blogu!

A wszystkich czytelników, którzy również odwiedzili Dom Modlitwy w Langenhein zapraszam do podzielenia się swoimi wrażeniami i refleksją w komentarzach poniżej ☺👇

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...
Naszym zamiarem jest służyć ludziom wokół nas oferując bezpłatną służbę, która umożliwi dzieciom znaleźć w sobie najlepsze cechy, takie jak prawdomówność, szacunek czy odpowiedzialność.

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...
Spotkania refleksji i modlitwy stanowią dla nas inspirację i duchową odnowę. Bahaici na terenie Krakowa i okolic spotykają się, aby się wspólnie modlić, czytać pisma święte, i medytować. Spotkania te otwarte są dla osób wszystkich wyznań. Skontaktuj się z nami, a podamy ci miejsce spotkań blisko ciebie.

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...
Jeśli chcesz dołączyć do kameralnej, otwartej grupy aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak stać się lepszym i jednocześnie polepszyć stan świata, jaki wpływ na nasz rozwój ma obmowa, kłamstwo czy prawdomówność oraz jak możemy rozwijać własne zdolności dla dobra innych, gorąco zapraszamy.

Wiara Bahá'í w skrócie

W ciągu 150 lat wiara bahai rozwinęła się z nieznanego ruchu na Środkowym Wschodzie w drugą najbardziej rozprzestrzenioną wśród niezależnych religii świata. Obejmując ludzi z ponad 1200 grup etnicznych, rasowych i plemiennych jest ona najprawdopodobniej najbardziej zróżnicowaną zorganizowaną grupą ludzi na planecie. Jej jedność jest wyzwaniem dla panujących teorii o ludzkiej naturze i perspektywach dla naszej wspólnej przyszłości.