niedziela, 11 marca 2018

Osobiste wrażenia z wizyty w Domu Modlitwy w Sydney, Australia

Witajcie,

W ostatnim poście rozmawialiśmy sobie o Domu Modlitwy w Sydney, w Australii. Przedstawiałam Wam pokrótce historię jego powstania oraz jego funkcje obecnie. Oglądaliśmy piękne zdjęcia tejże Świątyni, jak również krótki film ukazujący ją z lotu ptaka. 


Dzisiaj mam wielką przyjemność opowiedzieć Wam o mojej osobistej wizycie w tym szczególnym miejscu.

Do Australii wybraliśmy się razem z mężem w 2011 roku. Mieszkaliśmy wtedy w sąsiednim kraju, to jest na Nowej Zelandii, i chociażby mogło się wydawać, że stamtąd do Australii to zapewne „rzut beretem”, był to wciąż trzy-godzinny lot z Auckland z Wyspy Północnej. Mój mąż Kaveh był zaproszony przez organizatorów pewnej konferencji naukowej na zaprezentowanie swojego tematu pracy magisterskiej o rozwoju młodzieży z punktu widzenia zdrowia publicznego, i postanowiliśmy, że jest to wspaniała okazja połączenia tej podróży z wymarzoną wizytą w Domu Modlitwy. Tak więc we wrześniu 2011 roku polecieliśmy do Sydney.


Na początku nie wiedzieliśmy, w jaki sposób tam dotrzemy, jakoże Świątynia znajduje się poza miastem, oddalona o kilka kilometrów na północ. Jednak gdy przyjechaliśmy do Sydney, okazało się, że nasi przyjaciele bahaici już wszystko zaplanowali i otoczyli nas wspaniałą opieką. Zaoferowali, że zabiorą nas tam swoim samochodem i będziemy razem mogli zwiedzić Anioła Sydney.


Nasze pierwsze wrażenia, gdy dotarliśmy na miejsce, były wspaniałe. Byliśmy oczarowani piękną białą kopułą, jaśniejącą niczym blaskiem na lazurowym niebie. Żar się lał z nieba i wszędzie było pięknie i słonecznie. Budynek wyrósł przed naszymi oczyma nagle i niespodziewanie gdy samochód zatrzymał się na parkingu wyjeżdżając z drogi ukrytej w zielonej gęstwinie. Oczywiście od razu chcieliśmy popędzić do środka.


Wnętrze Świątyni urzeka swoją prostotą, dbałością o szczegóły zarówno w architektonice sklepień, jak i wystroju, ciszą, spokojem, niemalże namacalną duchowością. Rzędy drewnianych ławek zachęcają do spoczynku i cichej modlitwy i medytacji. Po obu stronach małej, skromnej mównicy ustawione były kwiaty, na podłogę padały ażurowe cienie wspaniałych okien, a za nimi rozpościerała się zieleń ogrodów. Byliśmy zachwyceni, że dokładnie w dniu naszych odwiedzin był to również bahaicki Dzień Święty, więc poranek spędziliśmy na osobistym podziwianiu Świątyni, a w kilka godzin później rozpoczął się program Dnia Świętego, w którym usłyszeliśmy piękne modlitwy i urywki z Pism Świętych Wiary Baha’i oraz wspaniałą aranżację tychże pism w wykonaniu lokalnego chóru bahaickiego, który swymi głosami przenosił nasze dusze w zupełnie inny świat! W tym dniu wiele członków lokalnej wspólnoty bahaickiej z Sydney, jak również gości z innych miejsc przybyło do Świątyni, i po skończonym programie wszyscy udali się do ogrodów otaczających Świątynię na poczęstunek, bardzo gościnnie przygotowany przez lokalną wspólnotę. Mieliśmy okazję poznać nowych przyjaciół a nawet zobaczyć kilku znajomych, co nas bardzo ucieszyło! Po poczęstunku poszliśmy również do Centrum Odwiedzających, w którym znajduje się księgarnia z bahaicką literaturą, biżuterią, pocztówkami oraz innymi pamiątkami.
Dom Modlitwy w Sydney stoi majestatycznie jako symbol jedności ludzkości. Wśród zgromadzonych ludzi zauważyliśmy ogromną różnorodność narodowości, ras, kultur, religii i pochodzenia, a mimo tego wszyscy czulismy sie jak jedna ludzka rodzina, roznobarwne kwiaty tego samego ogrodu. Dom Modlitwy to takze miejsce oddawania chwały Bogu otwarte dla ludzi wszystkich wyznań.
Głównym celem jego istnienia jest łączenie oddawania chwały Bogu ze służbą całej ludzkości, i dlatego też jest on najpełniejszym wyrazem bahaickiego życia duchowego. Wspaniałym tego przykładem było uczetniczenie w Dniu Świętym a przy tym zaobserwowanie, jak wiele prac wykonywanych w Świątyni oraz na jej posiadłości wykonywane jest w duchu służby przez licznych wolontariuszy.


Wspólnota bahaitów w Australii w ten oto sposób napisała o Domu Modlitwy na swej oficjalnej stronie:

„Ofiarujemy ten Dom Modlitwy jako dar ludziom Australii zgodnie z naszym wierzeniem w jedność Boga, jedności Jego Objawicieli oraz jedność ludzkości”. 

Dla nas był to również ogromny dar móc spędzić bardzo szczególne chwile w tym Świętym miejscu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...
Naszym zamiarem jest służyć ludziom wokół nas oferując bezpłatną służbę, która umożliwi dzieciom znaleźć w sobie najlepsze cechy, takie jak prawdomówność, szacunek czy odpowiedzialność.

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...
Spotkania refleksji i modlitwy stanowią dla nas inspirację i duchową odnowę. Bahaici na terenie Krakowa i okolic spotykają się, aby się wspólnie modlić, czytać pisma święte, i medytować. Spotkania te otwarte są dla osób wszystkich wyznań. Skontaktuj się z nami, a podamy ci miejsce spotkań blisko ciebie.

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...
Jeśli chcesz dołączyć do kameralnej, otwartej grupy aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak stać się lepszym i jednocześnie polepszyć stan świata, jaki wpływ na nasz rozwój ma obmowa, kłamstwo czy prawdomówność oraz jak możemy rozwijać własne zdolności dla dobra innych, gorąco zapraszamy.

Wiara Bahá'í w skrócie

W ciągu 150 lat wiara bahai rozwinęła się z nieznanego ruchu na Środkowym Wschodzie w drugą najbardziej rozprzestrzenioną wśród niezależnych religii świata. Obejmując ludzi z ponad 1200 grup etnicznych, rasowych i plemiennych jest ona najprawdopodobniej najbardziej zróżnicowaną zorganizowaną grupą ludzi na planecie. Jej jedność jest wyzwaniem dla panujących teorii o ludzkiej naturze i perspektywach dla naszej wspólnej przyszłości.