niedziela, 14 stycznia 2018

Osobiste wrażenia z wizyty w Domu Modlitwy w Kampali, Uganda - rozmowa z Pauliną Jaskierską

Witajcie!

Nawiązując do mojego poprzedniego postu o Domie Modlitwy w Kampali, dzisiaj mam zaszczyt i wielką przyjemność gościć na blogu Paulinę Jaskierską, polską bahaitkę, która kilka lat temu odwiedziła Dom Modlitwy w Ugandzie.Poprosiłam ją, aby nam o swojej podróży do tejże Świątyni na kontynencie afrykańskim nieco opowiedziała.Wiara Baha’i Kraków: Witamy Cię serdecznie, droga Paulino, na krakowskim blogu Wiary Baha’i! Z tego, co pamiętam, wspominałaś, że miałaś kilka lat temu wspaniałą możliwość odwiedzenia Domu Modlitwy w Kampali. Powiedz nam, kiedy to dokładnie było i jak wyglądała podróż do Domu Modlitwy w stolicy Ugandy?


Paulina: Dom Modlitwy odwiedziłam w połowie 2006 roku, podczas podróży do Ugandy, na którą zaprosili mnie przyjaciele – małżeństwo irlandzko-ugandyjskie.


WBK: Jakie były Twoje pierwsze wrażenia, gdy dotarłaś na miejsce i ujrzałaś po raz pierwszy budynek Świątyni?

Paulina: Pierwszy raz do Świątyni pojechaliśmy pewnej niedzieli. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ jechaliśmy z samej północy kraju przez kilka godzin po nienajlepszych drogach, starając się zdążyć na próbę chóru, która odbywała się tego dnia w Świątyni. Udało się nam zdążyć na część próby. Dojeżdżając do Domu Modlitwy zostawiliśmy za sobą pośpiech, zgiełk i kurz a zostaliśmy powitani przez wypełniony kolorem i zapachami ogród i otwartymi na oścież drzwiami Domu Modlitwy a także śpiewem z podziałem na głosy, dobiegającym z wewnątrz.WBK: A jakie miałaś doznania podczas zwiedzania wnętrza, co Cię zachwyciło, na co zwróciłaś uwagę?

Paulina: Jest to jeden z pierwszych kontynentalnych Domów Modlitwy, oddany do użytku w 1961 roku. Wnętrze budowli jest dość proste, ozdobione fragmentami inspirujących Pism. W najwyższym punkcie sklepienia umieszczony jest bahaicki znak. Świątynia znajduje się na samym szczycie wzgórza Kikaaya - jednego ze wzgórz stolicy Ugandy. Otoczona jest naturalnie bujnym i kolorowym ogrodem, w którym zagnieździło się dużo ptaków. Ponoć naliczono ich tam 105 gatunków. W tym równikowym klimacie, bardzo często drzwi umieszczone dookoła Domu Modlitwy otwierane są na oścież – i to połączenie miejsca na modlitwę z naturą było dla mnie piękne i wyjątkowe.WBK: Czy w Domu Modlitwy odbywają się jakieś regularne spotkania modlitewne lub inne wydarzenia?

Paulina: W każdą niedzielę odbywa się otwarte spotkanie modlitewne o 10:30. Obecnie jednak trwa remont budowli i chwilowo nie jest dostępna dla zwiedzających. W pobliskich budynkach prowadzone są regularne zajęcia dla dzieci i młodzieży.WBK: A jak wygląda Centrum Odwiedzających, co można zobaczyć w środku? Czy znajduje się tam również księgarnia z literaturą bahaicką? Czy są może archiwa?

Paulina: Na terenie posesji znajdują się też budynki administracyjne oraz niewielka biblioteka. Zaciekawieni poznaniem bliżej Wiary bahai z pewnością zostaną przywitani w progach Domu Modlitwy. Można też odpocząć lub zrobić sesję fotograficzną na terenie ogrodów.WBK: Z Twojego doświadczenia, mówiąc bardziej o praktycznych aspektach podróży, kiedy najlepiej jest pojechać do Domu Modlitwy? I co należy ze sobą zabrać?

Paulina: Odwiedzając Dom Modlitwy oraz pobliski ogród warto pamiętać, że jest to miejsce poświęcone medytacji i modlitwie i odpowiednio dostosować strój do wizyty w takim miejscu.

WBK: Bardzo dziękuję, że poświęciłaś nam swój czas dzieląc się z nami Twoimi osobistymi doświadczeniami i przeżyciami. Wspaniale było gościć Cię na Krakowskim Blogu.


Zdjęcia zapożyczone ze stron internetowych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...
Naszym zamiarem jest służyć ludziom wokół nas oferując bezpłatną służbę, która umożliwi dzieciom znaleźć w sobie najlepsze cechy, takie jak prawdomówność, szacunek czy odpowiedzialność.

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...
Spotkania refleksji i modlitwy stanowią dla nas inspirację i duchową odnowę. Bahaici na terenie Krakowa i okolic spotykają się, aby się wspólnie modlić, czytać pisma święte, i medytować. Spotkania te otwarte są dla osób wszystkich wyznań. Skontaktuj się z nami, a podamy ci miejsce spotkań blisko ciebie.

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...
Jeśli chcesz dołączyć do kameralnej, otwartej grupy aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak stać się lepszym i jednocześnie polepszyć stan świata, jaki wpływ na nasz rozwój ma obmowa, kłamstwo czy prawdomówność oraz jak możemy rozwijać własne zdolności dla dobra innych, gorąco zapraszamy.

Wiara Bahá'í w skrócie

W ciągu 150 lat wiara bahai rozwinęła się z nieznanego ruchu na Środkowym Wschodzie w drugą najbardziej rozprzestrzenioną wśród niezależnych religii świata. Obejmując ludzi z ponad 1200 grup etnicznych, rasowych i plemiennych jest ona najprawdopodobniej najbardziej zróżnicowaną zorganizowaną grupą ludzi na planecie. Jej jedność jest wyzwaniem dla panujących teorii o ludzkiej naturze i perspektywach dla naszej wspólnej przyszłości.