poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Pierwsza w języku polskim biografia Lidii Zamenhof


Dla tych, którzy lubią biografie: historia rodziny Zamenhofów, zarówno Ludwika jak i Lidii; ciekawostki z ich życia rodzinnego; historia dorastania młodej dziewczyny, która z nieśmiałej przeradza się w odważną kobietę, która w wieku 28 lat sama podróżuje w latach 20-tych XXw. po Europie i propaguje zarówno język jak i idee swojego ojca, a później zasady wiary bahá`i.
“Lidia” to książka dla tych, którzy lubią historię: szczegółowo i wiernie oddane tło historyczne końca XIXw. - zaboru rosyjskiego - szczególnie Białegostoku i Warszawy; 20-lecia międzywojennego oraz czasów okupacji - w tym getta warszawskiego.
Dla tych których interesują religie: Lidia pochodziła ze zlaicyzowanej rodziny żydowskiej, jaki to miało wpływ na jej życie w dzieciństwie, jak była traktowana przez rówieśników i w jaki sposób przyjęła nową religię: wiarę bahá`i; w jaki sposób wiara bahá`i była kontynuacją tego, w co wierzył jej ojciec - Ludwik - i tym samym ona: Bóg jest jeden a ludzkość jest jedną wielką rodziną.
Dla tych którzy lubią poczytać o kwestiach filozoficznych: śmiałe wypowiedzi Lidii na temat Boga, celu życia, sensu istnienia, roli kobiet w osiągnięciu pokoju.
Dla tych, którzy lubią ciekawostki: jak wyglądały obiady rodzinne w domu Zamenhofów; co mieszkankę Europy zadziwiało w Stanach Zjednoczonych, i jak zmieniła się Polska po jej powrocie zza oceanu.
Dla interesujących się językami: historia powstania esperanto, podstawowe zasady tego języka, historia jego rozwoju w Polsce i na świecie.
Zamówieniansa@bahai.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz