poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Pierwsza w języku polskim biografia Lidii Zamenhof


Dla tych, którzy lubią biografie: historia rodziny Zamenhofów, zarówno Ludwika jak i Lidii; ciekawostki z ich życia rodzinnego; historia dorastania młodej dziewczyny, która z nieśmiałej przeradza się w odważną kobietę, która w wieku 28 lat sama podróżuje w latach 20-tych XXw. po Europie i propaguje zarówno język jak i idee swojego ojca, a później zasady wiary bahá`i.
“Lidia” to książka dla tych, którzy lubią historię: szczegółowo i wiernie oddane tło historyczne końca XIXw. - zaboru rosyjskiego - szczególnie Białegostoku i Warszawy; 20-lecia międzywojennego oraz czasów okupacji - w tym getta warszawskiego.
Dla tych których interesują religie: Lidia pochodziła ze zlaicyzowanej rodziny żydowskiej, jaki to miało wpływ na jej życie w dzieciństwie, jak była traktowana przez rówieśników i w jaki sposób przyjęła nową religię: wiarę bahá`i; w jaki sposób wiara bahá`i była kontynuacją tego, w co wierzył jej ojciec - Ludwik - i tym samym ona: Bóg jest jeden a ludzkość jest jedną wielką rodziną.
Dla tych którzy lubią poczytać o kwestiach filozoficznych: śmiałe wypowiedzi Lidii na temat Boga, celu życia, sensu istnienia, roli kobiet w osiągnięciu pokoju.
Dla tych, którzy lubią ciekawostki: jak wyglądały obiady rodzinne w domu Zamenhofów; co mieszkankę Europy zadziwiało w Stanach Zjednoczonych, i jak zmieniła się Polska po jej powrocie zza oceanu.
Dla interesujących się językami: historia powstania esperanto, podstawowe zasady tego języka, historia jego rozwoju w Polsce i na świecie.
Zamówieniansa@bahai.org.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...
Naszym zamiarem jest służyć ludziom wokół nas oferując bezpłatną służbę, która umożliwi dzieciom znaleźć w sobie najlepsze cechy, takie jak prawdomówność, szacunek czy odpowiedzialność.

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...
Spotkania refleksji i modlitwy stanowią dla nas inspirację i duchową odnowę. Bahaici na terenie Krakowa i okolic spotykają się, aby się wspólnie modlić, czytać pisma święte, i medytować. Spotkania te otwarte są dla osób wszystkich wyznań. Skontaktuj się z nami, a podamy ci miejsce spotkań blisko ciebie.

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...
Jeśli chcesz dołączyć do kameralnej, otwartej grupy aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak stać się lepszym i jednocześnie polepszyć stan świata, jaki wpływ na nasz rozwój ma obmowa, kłamstwo czy prawdomówność oraz jak możemy rozwijać własne zdolności dla dobra innych, gorąco zapraszamy.

Wiara Bahá'í w skrócie

W ciągu 150 lat wiara bahai rozwinęła się z nieznanego ruchu na Środkowym Wschodzie w drugą najbardziej rozprzestrzenioną wśród niezależnych religii świata. Obejmując ludzi z ponad 1200 grup etnicznych, rasowych i plemiennych jest ona najprawdopodobniej najbardziej zróżnicowaną zorganizowaną grupą ludzi na planecie. Jej jedność jest wyzwaniem dla panujących teorii o ludzkiej naturze i perspektywach dla naszej wspólnej przyszłości.