poniedziałek, 24 grudnia 2018

Szkoła Zimowa 2018 i co to jest instytut szkoleniowy?

Witajcie!

Za oknem... zielono, nad nami sąsiedzi śpiewają kolędy, a w dzisiejszym poście chcę się z Wami podzielić, co podczas przerwy świątecznej będą robić bahaici z Krakowa, jak i z całej Polski :)

Bahaicka Szkoła Zimowa 2018


Otóż w dniach od 27 do 31 grudnia tego roku krakowscy bahaici, jak również bahaici z całego kraju zjeżdżają się do Warszawy na tak zwaną Bahaicką Szkołę Zimową, która będzie się odbywała w Centrum Narodowym Wiary Baha'i na Natolinie. Szkoła Zimowa jest organizowana co roku przez Radę Instytutu Szkoleniowego w Polsce. 


Co to jest Instytut Szkoleniowy?


Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Wiary Baha'i w Polsce www.bahai.org.pl, "Budowanie lepszego świata wymaga stale rozrastającego się rezerwuaru osób zdolnych do wnoszenia wkładu w realizację ogromu różnorodnych zadań.


W związku z tym w połowie lat dziewięćdziesiątych Powszechny Dom Sprawiedliwości wprowadził koncept „instytutu szkoleniowego”. Jego zadaniem jest pomaganie osobom w zgłębianiu rozumienia nauk bahaickich oraz w zdobywaniu duchowego wglądu oraz umiejętności praktycznych potrzebnych, by wykonywać pracę wspólnoty. Charakter instytutu szkoleniowego można zrozumieć wyobrażając sobie nieustanną rozmowę toczącą się między przyjaciółmi w setkach tysięcy przestrzeni społecznych – sąsiedztwach, wioskach, szkołach, uniwersytetach oraz miejscach pracy – dotyczącą przyczyniania się do postępu cywilizacji poprzez stosowanie nauk Bahá’u’lláha. Wraz ze wzrostem liczby uczestników rozmowa ta się rozwija i w ruch wprawiane są procesy mające na celu osiąganie kolektywnych celów duchowych i materialnych w każdej przestrzeni.

Można zatem myśleć o pracy instytutu szkoleniowego jako o utrzymywaniu systemu edukacji niestacjonarnej, aby zasilać oraz usprawniać tę nieustanną rozmowę.

Kółko studiujących

Główne elementy tego systemu to: „kółko studiujących”, prowadzący, zestaw materiałów opartych na pismach bahaickich, które wyrażają duchowy wgląd oraz wiedzę zdobytą w procesie przekładania pism Bahá’u’lláha na rzeczywistość. Materiały pomagają danej osobie wejść w dyskusję na temat tego, czego wspólnota bahaicka nauczyła się przez doświadczenie, kiedy próbowała przyczynić się do postępu cywilizacji. Lecz co ważniejsze, mają na celu zaangażować wszystkich w proces uczenia się i rozpowszechniania wiedzy na ten temat."

Materiały używane podczas kółka studiujących

"Materiały składają się z fragmentów pism bahaickich dotyczących konkretnych tematów oraz aktów służby. Uczestnicy wspólnie zastanawiają się nad zastosowaniem tych fragmentów w swoim indywidualnym i kolektywnym życiu. Pośród pytań, które zgłębiają, jest to, w jaki sposób stworzyć środowisko, w którym ludzie stykają się z siłami duchowymi uwalnianymi za pomocą modlitwy; w jaki sposób zacieśniać więzi przyjaźni oraz ustanowić sensowny wzorzec komunikacji między ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk; jak sprawić, aby edukacja dzieci stała się integralną częścią życia wspólnoty; jak zapewnić środowisko, które pomaga młodym ludziom rozwinąć swoje zdolności intelektualne i duchowe; jak stworzyć w rodzinie dynamikę, która prowadzi do dobrobytu materialnego i duchowego.

Reagując na studiowane materiały, a także przy wsparciu instytucji bahaickich, uczestnicy powstają do wykonania konkretnych aktów służby. Kobiety i mężczyźni, młodsi i starsi, zaczynają rozumieć, że mają w rękach moc do stworzenia świata wokół nich na nowo. Wraz z rosnącą liczbą osób oddanych wizji indywidualnej i kolektywnej przemiany, krzewionej przez kursy instytutu, we wspólnocie stopniowo buduje się zdolność do odzwierciedlania wzorca życia, w którego sercu znajduje się służba i modlitwa.
Więcej na temat instytutu szkoleniowego: http://www.ruhi.org/

Szkoła Zimowa 2018 i jej program


W tym roku Rada Instytutu Szkoleniowego w Polsce przygotowała dwa równoległe programy. Uczestnicy będą mogli wybrać jeden z nich na całyokres trwania szkoły.

Pierwszy program będzie składał się z kółka studiujących Rozważania na temat życia duchowego (Książka Ruhi 1), które będzie prowadzone w języku polskim, z jedną sesją warsztatów artystycznych każdego popołudnia dla wszystkich uczestników szkoły.


Drugi program, który może być prowadzony zarówno w języku angielskim, jak i polskim (w zależności od potrzeb uczestników) będzie składał się z warsztatów związanych ze zdobywaniem umiejętności w wizytach domowych, w oparciu o fragmenty Książki Ruhi 2 (Powstanie do służby). W każdym z tych programów dużo uwagi będzie poświęconej elementom praktycznym instytutu szkoleniowego.

W pierwszy dzień Szkoły Zimowej Rada Instytutu Szkoleniowego zaplanowała projekcję filmu "Mercy's Blessing", o którym więcej możecie się dowiedzieć tutaj: http://mercysblessing.com/ Więcej o tym zbierającym międzynarodowe nagrody filmie już wkrótce napiszę więcej na blogu, więc zaglądajcie na pewno!W sobotę 29 grudnia uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film „The Gate – Brama”, który będzie dostępny dla szerszej publiczności, z sesją pytań i odpowiedzi po filmie. Będzie to okazja, aby zaprosić przyjaciół i znajomych na pokaz filmu oraz na udzielenie odpowiedzi na pytania. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o filmie "The Gate - Brama", serdecznie zapraszamy do obejrzenia poniższego zwiastuna, jak również do kontaktu z nami celem zorganizowania pokazu tego filmu w Waszym mieście lub wiosce!


Z niecierpliwością wyczekujemy na Szkołę Zimową, która w tym roku zapowiada się wspaniale! Opowiemy więcej po powrocie :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...
Naszym zamiarem jest służyć ludziom wokół nas oferując bezpłatną służbę, która umożliwi dzieciom znaleźć w sobie najlepsze cechy, takie jak prawdomówność, szacunek czy odpowiedzialność.

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...
Spotkania refleksji i modlitwy stanowią dla nas inspirację i duchową odnowę. Bahaici na terenie Krakowa i okolic spotykają się, aby się wspólnie modlić, czytać pisma święte, i medytować. Spotkania te otwarte są dla osób wszystkich wyznań. Skontaktuj się z nami, a podamy ci miejsce spotkań blisko ciebie.

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...
Jeśli chcesz dołączyć do kameralnej, otwartej grupy aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak stać się lepszym i jednocześnie polepszyć stan świata, jaki wpływ na nasz rozwój ma obmowa, kłamstwo czy prawdomówność oraz jak możemy rozwijać własne zdolności dla dobra innych, gorąco zapraszamy.

Wiara Bahá'í w skrócie

W ciągu 150 lat wiara bahai rozwinęła się z nieznanego ruchu na Środkowym Wschodzie w drugą najbardziej rozprzestrzenioną wśród niezależnych religii świata. Obejmując ludzi z ponad 1200 grup etnicznych, rasowych i plemiennych jest ona najprawdopodobniej najbardziej zróżnicowaną zorganizowaną grupą ludzi na planecie. Jej jedność jest wyzwaniem dla panujących teorii o ludzkiej naturze i perspektywach dla naszej wspólnej przyszłości.