piątek, 10 września 2010

OBJAWIENIE” KSIĘGI PEWNOŚCI”

W całym szeregu pism Bah'u'llaha "Księga Pewności" jest najważniejsza, z wyjątkiem Kitab-i-Aqdas.
Została objawiona w Bagdadzie, dwa lata przed Deklaracją, w hołdzie h.m.s.Muhammadowi, wujowi Baba ze strony matki, który mimo wielkiego szacunku dla zalet siostrzeńca, nie nawrócił się aż do czasu, gdy w Bagdadzie spotkał Baha,u,llaha i nie otrzymał „Księgi Pewności” jako odpowiedzi na swoje pytania.
Na prośbę Baha,u,llaha m.Aqa Jan opisał okoliczności, które towarzyszyły objawieniu „Księgi Pewności”.
Opowiedział, że pewnego dnia przyszedł do Baha,u,llaha h.s.Javad-i- Karbila z informacją, że dwaj wujowie Baba po odwiedzeniu sanktuariów w Karbali i Najafie są teraz w Bagdadzie i wybierają się do domu.
Baha,u,llah był absolutnie przekonany, że h.s.Javad nie będzie miał ochoty rozmawiać z Nim o Wierze i zapewnił go, że nie będzie go przekonywał do Sprawy. Poprosił go, by przyprowadził obu braci.
Następnego dnia h.s.Javad przyszedł wraz z h.m.s.Muhammadem, najmłodszy z braci nie zjawił się. Podbudowany i przytłoczony wypowiedziami Baha,u,llaha wujek Baba siedział w Jego obecności. W końcu poprosił Go, by objaśnił mu Posłannictwo Baba, upierając się, że z jego punktu widzenia niektóre tradycje islamu, dotyczące obiecanego Qa’ima nie spełniły się w jego siostrzeńcu. Z tym punktem Baha,u,llah zgodził się bez wahania. Polecił mu, by udał się do domu i po głębokim zastanowieniu sporządził listę pytań oraz wszystkich tradycji, które budziły w nim wątpliwości, i żeby ją przyniósł.
Następnym razem h.m.s.Muhammad przyniósł tą listę. W ciągu dwu dni i dwu nocy  „Księga Pewności”, obszerny list ( ponad dwieście stron), odpowiadający na wszystkie pytania, została objawiona przez Baha,u.llaha.
H.m.s.Muhammad był tak poruszony spotkaniem z Baha,u,llahem, że niezwłocznie napisał do syna h.m.Muhammada-Taqi list:
„ Stanąłem przed Czcigodnym Baha,u,llahem ( niech pokój będzie z Nim) i żałuję, że Ty nie miałeś takiej możliwości. Traktował mnie z najwyższą uprzejmością i serdecznością i zaproponował, bym został na noc. To absolutna prawda, że pozbawienie Jego obecności to największa strata. Oby mój Bóg dał mi ten przywilej, bym mógł stale przebywać w Jego obecności”.
„Księga Pewności” rozwiała wszystkie wątpliwości h.m.s.Muhammada, które żywił w swoim sercu. Po przeczytaniu „Księgi Pewności” przekonał się i zrozumiał, jak była rola Baba. Kilka lat później pisząc zadeklarował swoją wiarę w autentyczność Posłannictwa Baba i Baha,u,llaha i stał się wyznawcą tych bliźniaczych Manifestacji Boga.
Przez wiele lat oryginalny egzemplarz „Księgi Pewności” pozostawał w rodzinie h.m.s.Muhammada aż w 1948 r jego prawnuczka Fatimih-Kanum-i-Afnan pokazała go Shoghi Effendi, Strażnikowi Wiary. Otrzymał go kilka lat później i złożył w Budynku Międzynarodowego Archiwum Wiary Bahai na Górze Karmel w Hajfie.
Z literackiego punktu widzenia „Księga Pewności” powinna być uważana za najwyższe osiągnięcie literatury perskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz