piątek, 10 września 2010

OBJAWIENIE” KSIĘGI PEWNOŚCI”

W całym szeregu pism Bah'u'llaha "Księga Pewności" jest najważniejsza, z wyjątkiem Kitab-i-Aqdas.
Została objawiona w Bagdadzie, dwa lata przed Deklaracją, w hołdzie h.m.s.Muhammadowi, wujowi Baba ze strony matki, który mimo wielkiego szacunku dla zalet siostrzeńca, nie nawrócił się aż do czasu, gdy w Bagdadzie spotkał Baha,u,llaha i nie otrzymał „Księgi Pewności” jako odpowiedzi na swoje pytania.
Na prośbę Baha,u,llaha m.Aqa Jan opisał okoliczności, które towarzyszyły objawieniu „Księgi Pewności”.
Opowiedział, że pewnego dnia przyszedł do Baha,u,llaha h.s.Javad-i- Karbila z informacją, że dwaj wujowie Baba po odwiedzeniu sanktuariów w Karbali i Najafie są teraz w Bagdadzie i wybierają się do domu.
Baha,u,llah był absolutnie przekonany, że h.s.Javad nie będzie miał ochoty rozmawiać z Nim o Wierze i zapewnił go, że nie będzie go przekonywał do Sprawy. Poprosił go, by przyprowadził obu braci.
Następnego dnia h.s.Javad przyszedł wraz z h.m.s.Muhammadem, najmłodszy z braci nie zjawił się. Podbudowany i przytłoczony wypowiedziami Baha,u,llaha wujek Baba siedział w Jego obecności. W końcu poprosił Go, by objaśnił mu Posłannictwo Baba, upierając się, że z jego punktu widzenia niektóre tradycje islamu, dotyczące obiecanego Qa’ima nie spełniły się w jego siostrzeńcu. Z tym punktem Baha,u,llah zgodził się bez wahania. Polecił mu, by udał się do domu i po głębokim zastanowieniu sporządził listę pytań oraz wszystkich tradycji, które budziły w nim wątpliwości, i żeby ją przyniósł.
Następnym razem h.m.s.Muhammad przyniósł tą listę. W ciągu dwu dni i dwu nocy  „Księga Pewności”, obszerny list ( ponad dwieście stron), odpowiadający na wszystkie pytania, została objawiona przez Baha,u.llaha.
H.m.s.Muhammad był tak poruszony spotkaniem z Baha,u,llahem, że niezwłocznie napisał do syna h.m.Muhammada-Taqi list:
„ Stanąłem przed Czcigodnym Baha,u,llahem ( niech pokój będzie z Nim) i żałuję, że Ty nie miałeś takiej możliwości. Traktował mnie z najwyższą uprzejmością i serdecznością i zaproponował, bym został na noc. To absolutna prawda, że pozbawienie Jego obecności to największa strata. Oby mój Bóg dał mi ten przywilej, bym mógł stale przebywać w Jego obecności”.
„Księga Pewności” rozwiała wszystkie wątpliwości h.m.s.Muhammada, które żywił w swoim sercu. Po przeczytaniu „Księgi Pewności” przekonał się i zrozumiał, jak była rola Baba. Kilka lat później pisząc zadeklarował swoją wiarę w autentyczność Posłannictwa Baba i Baha,u,llaha i stał się wyznawcą tych bliźniaczych Manifestacji Boga.
Przez wiele lat oryginalny egzemplarz „Księgi Pewności” pozostawał w rodzinie h.m.s.Muhammada aż w 1948 r jego prawnuczka Fatimih-Kanum-i-Afnan pokazała go Shoghi Effendi, Strażnikowi Wiary. Otrzymał go kilka lat później i złożył w Budynku Międzynarodowego Archiwum Wiary Bahai na Górze Karmel w Hajfie.
Z literackiego punktu widzenia „Księga Pewności” powinna być uważana za najwyższe osiągnięcie literatury perskiej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...
Naszym zamiarem jest służyć ludziom wokół nas oferując bezpłatną służbę, która umożliwi dzieciom znaleźć w sobie najlepsze cechy, takie jak prawdomówność, szacunek czy odpowiedzialność.

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...
Spotkania refleksji i modlitwy stanowią dla nas inspirację i duchową odnowę. Bahaici na terenie Krakowa i okolic spotykają się, aby się wspólnie modlić, czytać pisma święte, i medytować. Spotkania te otwarte są dla osób wszystkich wyznań. Skontaktuj się z nami, a podamy ci miejsce spotkań blisko ciebie.

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...
Jeśli chcesz dołączyć do kameralnej, otwartej grupy aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak stać się lepszym i jednocześnie polepszyć stan świata, jaki wpływ na nasz rozwój ma obmowa, kłamstwo czy prawdomówność oraz jak możemy rozwijać własne zdolności dla dobra innych, gorąco zapraszamy.

Wiara Bahá'í w skrócie

W ciągu 150 lat wiara bahai rozwinęła się z nieznanego ruchu na Środkowym Wschodzie w drugą najbardziej rozprzestrzenioną wśród niezależnych religii świata. Obejmując ludzi z ponad 1200 grup etnicznych, rasowych i plemiennych jest ona najprawdopodobniej najbardziej zróżnicowaną zorganizowaną grupą ludzi na planecie. Jej jedność jest wyzwaniem dla panujących teorii o ludzkiej naturze i perspektywach dla naszej wspólnej przyszłości.