niedziela, 11 kwietnia 2010

Współczesne oblicze Iranu

22. marca 2010 w Audytorium Maximum UJ została zorganizowana przez Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ oraz Koło Naukowe Iranistyki UJ konferencja naukowa "Współczesne Oblicze Iranu". Bahaici zabrali głos po wygłoszeniu referatu mgr Pauliny Niechciał "Uznane mniejszości religijne w Islamskiej Republice Iranu na przykładzie zaratusztrian". Bahaizm jest w porewolucyjnym Iranie wyznaniem zakazanym. Liczbę jego wyznawców szacuje się na ok. 100 tysięcy, co czyni bahaitów największą nieuznaną mniejszością religijną Iranu. Opowiedzieliśmy o niezliczonych prześladowaniach, niszczeniu cmentarzy i internowaniach, które mają miejsce od 1979. Przypominanie o tych smutnych wydarzeniach jest szczególnie istotne teraz, gdy oczy całego świata bahaickiego są skupione na teherańskim wyroku mającym lada dzień przesądzić los 7 irańskich wyznawców Baha'u'llaha.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży...
Naszym zamiarem jest służyć ludziom wokół nas oferując bezpłatną służbę, która umożliwi dzieciom znaleźć w sobie najlepsze cechy, takie jak prawdomówność, szacunek czy odpowiedzialność.

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...

Zapraszamy na spotkanie modlitewne...
Spotkania refleksji i modlitwy stanowią dla nas inspirację i duchową odnowę. Bahaici na terenie Krakowa i okolic spotykają się, aby się wspólnie modlić, czytać pisma święte, i medytować. Spotkania te otwarte są dla osób wszystkich wyznań. Skontaktuj się z nami, a podamy ci miejsce spotkań blisko ciebie.

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...

Zapraszamy na kursy dla dorosłych...
Jeśli chcesz dołączyć do kameralnej, otwartej grupy aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak stać się lepszym i jednocześnie polepszyć stan świata, jaki wpływ na nasz rozwój ma obmowa, kłamstwo czy prawdomówność oraz jak możemy rozwijać własne zdolności dla dobra innych, gorąco zapraszamy.

Wiara Bahá'í w skrócie

W ciągu 150 lat wiara bahai rozwinęła się z nieznanego ruchu na Środkowym Wschodzie w drugą najbardziej rozprzestrzenioną wśród niezależnych religii świata. Obejmując ludzi z ponad 1200 grup etnicznych, rasowych i plemiennych jest ona najprawdopodobniej najbardziej zróżnicowaną zorganizowaną grupą ludzi na planecie. Jej jedność jest wyzwaniem dla panujących teorii o ludzkiej naturze i perspektywach dla naszej wspólnej przyszłości.